Uusimmassa podcastissa, jonka voit kuunnella yllä olevalla soittimella, käsitellään oman mullan valmistusta. Jaksossa Kati ja Johanna antavat vinkkejä oman puutarhajätekompostin rakentamiseen, hoitamiseen ja kompostimullan käyttöön. Tee omaa multaa -jakso tarjoaa innostusta pieniin ekotekoihin, joita omassa puutarhassa on helppo ja mukava tehdä.

Puutarhakomposti lähelle keittiöpuutarhaa
Oma puutarhakomposti on varsinainen ekoteko. Kasvukauden mittaan syntyneestä kasvijätteestä syntyy helposti omaa multaa puutarhan omassa kompostissa. Puutarhakompostin perustamisessa on hyvä perehtyä oman puutarhan rakenteeseen ja maastoon. Sopivan sijoituspaikan on syytä olla suoralta auringonpaahteelta sekä tuulilta suojaisassa paikassa. Tuuli ja auringonpaahde kuivattavat kompostia helposti ja maatumassa oleva aines kuivuu liiallisesti ja maatuminen hidastuu. Varjossa ja tuulelta suojassa sopiva kosteus pysyy kompostissa ja pieneliötoiminta pitää kompostin maatumisprosessin käynnissä. Sijaintia miettiessä on hyvä huomioida myös esteetiset seikat, naapuruston läheisyys ja tietysti kasvimaan läheisyys.

Toimivan puutarhakompostin rakenne
Toimiva puutarhakomposti rakennetaan kerroksittain. Alimmaisen kerroksen muodostava pätkityt risut, jotka huolehtivat kompostin ilmastoinnista. Tämän jälkeen kompostia rakennetaan kerroksittan, maatuvaa kitkentäjätettä, ylikukkineita kukintoja, ruohosilppua ja väliin kerros pätkittyjä risuja. Kompostissa on hyvä olla kahdesta kolmeen osastoa. Yhteen tulee uudet puutarhajätteet, toisessa on jo maatuneempaa maa-ainesta ja kolmannessa valmista lehtikompostia.

Oman mullan hyödyntäminen
Oman mullan valmistaminen on palkitsevaa ja hyödyllistä. Lehti- ja kitkentäjätteestä syntynyt multa on humuspitoista ja ravinteikasta maanparannusainetta, jota voi hyödyntää uusien istutusalueiden perustamisessa, keittiöpuutarhan ja perennapenkkien maanparannusaineena tai ruukkuistutuksissa. Puutarhan lisäksi entisaikoina lehtikompostin multaa on pidetty erinomaisena viherkasvien kasvualustana. Hyödyntämismahdollisuuksia on monia ja kannattaakin ryhtyä tuumasta toimeen ja panostaa tulevana kesänä puutarhakompostiin ja oman mullan tuotantoon.
